AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ
ANA SAYFA HAKKIMIZDA HEKİMLERİMİZDEN TAVSİYELER POLİKLİNİĞİMİZ YURTDIŞI HASTALARIMIZ BİZE ULAŞIN
.
.
Diş Hassasiyetiniz Önemlidir…
HİZMETLERİMİZ
ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ
ZİYARETÇİ İSTATİSTİĞİ
Aktif Ziyaretçi
: 7
Bugünkü Ziyaretçi Sayısı
: 43
Toplam Ziyaretçi Sayısı
: 787831
İMPLANT SONRASI TALİMATLAR
Son yılların en başarılı tedavilerinden olan implant uygulamalarında, başarıyı , operasyon sonrası bakımın önemli derece de etkilediğini hatırlatmak isteriz.
1-) Operasyon sonrası  mutlaka ve mutlaka panaromik röntgen çekilmeli ve implantların gerek açısal olarak uygunluğu ,  gerekte anatomik oluşumlarla problemsiz bir şekilde konumlandığının kontrolü yapılmalıdır.Herhangi bir problem varlığında anında müdahale yapılarak hastaların ikinci bir operasyon için endişe duymaları önlenmeli ve  sorun anında giderilmelidir.
2-) Klinik terk edilmeden önce mutlaka ve mutlaka soğuk uygulama başlamalıdır ve soğuk uygulama operasyon bölgesine 10 dakika tatbik edilmeli 10 dakika uygulamaya ara verilerek soğuk yanığının önüne geçilmelidir.Hiç bir surette buz vs. soğuk materyaller cilde direkt uygulanmamalı bir bez ya da kağıt havlu üzerinden KURU SOĞUK uygulanmalıdır.Soğuk uygulama şişme ve kanamanın kontrolü için en önemli araçtır.Uzun süre kurallara uygun yapılan uygulama şişmeyi büyük ölçüde engeller.
3-) Operasyon yapılan gün soğuk uygulamayı destekleme için dondurma gibi hem keyifli hemde soğuk gıdalar alınabilir. Fakat  tercih edilen dondurma içeriğinde meyve  ya da çikolata parçaları olmamalıdır.Bu parçacıklar yara içerisine girebilir ve yarayı bozabilir.
4-) Eve gidildiğinde uyuşukluktan ötürü çevre dokuları zedelememek için dikkatli davranılmalı ,uyuşukluğun geçip geçmediği ,dudakları ısırarak yada parmaklar arasında sıkıştırarak kontrol edilmemelidir.
5-) Yazılan ilaçlar mutlaka alınmalı ve düzenli bir biçimde kullanılmalıdır.Ağrı olmasa da ilaçlara ara verilmemeli ve başlanan ilaca  kutu bitene kadar devam edilmelidir.
6-) Tüm vucutta olduğu gibi ağız içi yaralarda da  temizlik ve hijyen yara iyileşmesini olumlu yönde etkileyerek hızlandıran bir faktördür.Dikişlerin kopacağından endişe edilmemeli ve operasyon bölgesinin ön ve arkasında ki dişler fırçalanmalı, ağız bakımına aynen devam edilmelidir.
7-) Ağız gargaraları mutlaka reçetelere ilave edilmeli ve kullanılmalıdır.Bu konuda yapılan en büyük yanlış ise ; gargara sonrası ağızın temiz suyla da çalkalanmasıdır.Ağız gargaralarından sonra 30 dakika beklenmeli bu süre boyunca ağıza su dahil hiçbir şey deydirilmemelidir.Gargara ağızdan tükürüldükten sonra ağıza alınan su vs. etkinliği bozmaktadır.
8-) Operasyon sonrası hergün yara dışarıdan hasta tarafından kontrol edilmeye çalışılmalı anormal şişme ,kanama ,ağrı  ya da uyuşukluk geçmemesi durumlarında mutlaka doktorla irtibat kurulmalıdır.
9-) Operasyondan 1 hafta sonra dikişlerin alınması için kontrole gidilmelidir.Gereğinden fazla duran dikişler sanılanın aksine yarayı güçlendirmek yerine, hijyen bozukluğundan ötürü negatif etki etmektedir.


• Diğer Başlıklar
Copyright © WhiteDent.net Sitemizde yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu sitenin içeriği, ziyaretçilerimizin sağlık amaçlı bilgilendirilmesine yönelik hazırlanmıştır.
btwebs web solution